Den Haag komt met eigen Voedselstrategie

Actueel |
26 feb 2025 |
Leestijd ± 1 tot 2 minuten

De gemeente Den Haag presenteert een eigen Haagse Voedselstrategie. De gemeente wil inwoners meer kennis laten maken met duurzaam, lokaal en gezond voedsel. De lokale overheid wil de consumptie van plantaardige voeding bevorderen.

De gemeente zet met name in op méér groente en fruit, terwijl de consumptie van vlees en suiker actief teruggedrongen wordt. Ook in de eigen gemeentelijke organisatie moet over vijf jaar minstens de helft van het aanbod plantaardig zijn. Met de afdeling van Koninklijke Horeca Nederland wordt een deal gesloten ter bevordering van duurzaam voedsel en bewuste keuzes in de horeca.

“Stapsgewijze verandering”

In zijn Voedselstrategie schrijft de gemeente als doelstelling: “Het realiseren van stapsgewijze veranderingen naar een gezonde en duurzame eetcultuur en gezonde en duurzame voedselroutines met meer plantaardige producten, in lijn is met de adviezen van de Gezondheidsraad en de Schijf van Vijf van het Voedingscentrum.”

Geen beperkingen

De Haagse Voedselstrategie spreekt niet van beperking van bepaalde foodzaken, zoals in de gemeente Almere gebeurt. Door onderzoekster Willemijn Vermeer van de Hogeschool van Amsterdam wordt hiervoor op de website Den Haag Centraal echter wel gepleit. Zij zegt in reactie op het Haagse beleid: “Overheden moeten durven om het ongezonde minder aantrekkelijk te maken. Bijvoorbeeld door dichtbij scholen geen fastfoodrestaurants toe te staan.”

Positief jegens streetfood

Van oudsher staat Den Haag bekend om zijn tamelijk positieve houding ten aanzien van streetfood via verkoopkramen in de openbare ruimte. Zo stimuleerde de gemeente enkele jaren geleden de diversiteit van eetkramen met een expositie en prijsvraag onder de naam Haagse Kiosken. Wethouder Boudewijn Revis reikte toen voor de verfraaiing van de kiosken geldprijzen uit aan Snack Vis Kiosk Nassauplein, Vishandel Rick Buijs en Ada’s Kiosk.

Foto: archieffoto Snackbar Snoepy in Den Haag, UZ Media